Środki zabezpieczające laptopa
22

kwi

Środki zabezpieczające laptopa

Utrata komputera może przysporzyć wiele problemów. Omawiając ten aspekt, nie ograniczamy się jedynie do strat finansowych, chociaż i te mogą sięgać rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Niezależnie od wartości sprzętu, największym problemem jest utrata danych przechowywanych na komputerze.

O ile nie można zabezpieczyć się większym stopniu przed kradzieżą, zniszczeniem lub zgubieniem sprzętu, to istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie przechowywanych na dysku plików, dokumentów, a także aplikacji. W zabezpieczeniu tych ostatnich, niepodważalnie ważną role pełnią kody rejestracyjne. Większość dostępnych aplikacji wiąże się z rejestracją w trybie online.

Zdarzają się jednak przypadki, w których ponowna instalacja wymaga kodu dostępu, nawet w trybie off. Siłą rzeczy, ludzki mózg nie jest w stanie zapamiętać kodów dostępu, a ustalanie jednego klucza dla wielu aplikacji nie jest rozsądnym posunięciem. Dlatego też klucze, ale i pliki instalacyjne aplikacji przechowywać na dyskach sieciowych. Ważne dane, projekty nierzadko przechowywane są na przenośnych dyskach twardych oraz w pamięciach flash. Nie każdy jednak pamięta o ich zabezpieczeniu. Tymczasem, warto szyfrować tego typu nośniki. W tej kwestii niezwykle przydatny okazuje zakup zewnętrznego dysku twardego, który oferuje możliwość sprzętowego szyfrowania danych i uwierzytelniania.

Prócz specjalnych aplikacji oraz oprogramowań zabezpieczających, na rynku znaleźć można inne mechanizmy, stanowiące barierę ochronną przenośnych komputerów. W stacjonarnych sklepach oraz sieci można bowiem znaleźć zawieszki wykorzystujące zbliżeniowy system monitorowania. Dzięki której, jesteśmy w stanie na bieżąco lokalizować laptop. Równie pomocne mogą okazać się etykiety, na których znajdować się będą dane właściciela urządzenia. Niestety, taka forma jest skuteczna gdy laptop zaginie, a znalazca okaże się uczciwy. Rozwiązanie nieco ryzykowne, dlatego najlepszą opcją jest wykorzystanie systemów śledzących lokalizację komputera.