Zabezpieczenie danych w laptopie - kilka drobnych zasad
20

kwi

Zabezpieczenie danych w laptopie - kilka drobnych zasad

Utrata laptopa może przysporzyć wiele problemów. Nie chodzi tu jedynie o stratę finansową, chociaż i ta może sięgać rzędu nawet kilku tysięcy złotych - w zależności od wartości sprzętu. Największym problemem jest utrata danych przechowywanych na komputerze.

O ile nie można zabezpieczyć się większym stopniu przed kradzieżą, zniszczeniem lub zgubieniem sprzętu, to istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie przechowywanych na dysku plików oraz dokumentów. Pierwszym, zarazem najbardziej popularnym sposobem jest wybieranie opcji auto-lock oraz konfiguracja hasła. Jest to metoda podstawowa, sprawdzi się w przypadku zagubienia. Gdy mamy jednak do czynienia z kradzieżą sprzętu, to ta opcja może okazać się niewystarczająca. Bowiem jeśli złodziej posiada dostateczną wiedzę, to dostanie się do skradzionych danych nie sprawi mu większego problemu.

Szyfrowanie dysku twardego również może w dużym stopniu zabezpieczyć dane znajdujące się na komputerze. Jest to także jedna z najbardziej podstawowych metod, dlatego z zaszyfrowaniem poradzi sobie nawet początkujący użytkownik - można to choćby zrobić korzystając z usług udostępnionych przez popularnych producentów komputerów. Utrata komputera będzie szczególnie bolesna dla tych osób, dla których komputer jest narzędziem pracy. Jeżeli na dysku znajdują się projekty, warto już na etapie ich tworzenia zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. W takich sytuacjach niezwykle pomocna okazuje się być synchronizacja zasobów na dysk sieciowy.

Jest to opcja, za sprawą której co prawda nie odzyskamy utraconego sprzętu, ale przynajmniej ostatnie dni pracy nad projektem nie pójdą na marne. Środkiem wspomagającym synchronizację zasobów będzie również regularny back up laptopa. Dzięki temu, zabezpieczone zostaną nie tylko dane, ale wszystkie ustawienia sprzętu, zachowane zostanie także całe środowisko pracy. Dla osób, które nie potrzebują tak zaawansowanych zabezpieczeń poleca się jedynie korzystanie z webowej i chmurowej platformy pocztowej, dzięki czemu zabezpieczona zostanie cała korespondencja.