18

kwi

Jak odnaleźć smartfona?

Ostatnimi czasy, bardzo często używa się stwierdzenia "bez telefonu, jak bez ręki". Co więcej, znaczna część współczesnej populacji przyznaje się wręcz do uzależnienia od telefonu. To małe i poręczne urządzenie zastępuje wiele innych, stając się podstawowym narzędziem pracy.

Za pośrednictwem smartfona już nie tylko kontaktujemy się z resztą świata, ale także przechowujemy niezbędne dane. Jednak o tym jak ważny jest dla nas smartfon dowiadujemy się, gdy to drobne urządzenie zaginie. Co zatem zrobić, gdy poproszenie kogoś aby zadzwonił na nasz telefon, abyśmy po sygnale dzwonka zlokalizowali gdzie się ukrył telefon nie wystarczy? Producenci telefonów komórkowych przewidzieli i taką sytuację. Zagubienie telefonu jest wbrew pozorom sytuacją niezwykle kłopotliwą.

Nie chodzi tu o samą wartość urządzenia, choć i ta wiąże się z utratą nawet kilkuset złotych. Jak już zostało wspomniane, na nowoczesnych telefonach przechowywane są różne dane. Od rodzinnych, prywatnych fotografii przez nagrania, aż po poufne dane przedsiębiorstw. Co zrobić, by te istotne dane nie dostały się do niepowołanych rąk? Podstawowym krokiem zabezpieczającym dane zawarte w telefonie będzie ustanowienie silnego hasła lub PIN oraz zaszyfrowanie pamięci. Jeżeli jednak zależy nam na odzyskaniu zguby, warto pomyśleć o sposobach zlokalizowania telefonu. Taka alternatywa, będzie szczególnie pomocna w takich przypadkach, gdzie ryzyko kradzieży nie zaszło.

Wtedy też, w zlokalizowaniu utraconego przedmiotu mogą przydać się specjalnie do tego przygotowane funkcje, dostępne we wszystkich najpopularniejszych systemach mobilnych, takich jak Android, iOS oraz Windows Phone. W zależności od systemu operacyjnego, będą one różnić się od siebie sposobem zarządzania, lokalizacji. Niezależnie jednak od tego, każda z tych opcji by spełniła powierzoną funkcje zlokalizowania telefonu, musi mieć do tego odpowiednie warunki. Przede wszystkim urządzenie musi być podłączone do sieci, ały czas włączony musi być też odbiornik GPS, a w systemie musimy zezwolić na śledzenie smartfona.