Jak postępować w przypadku zagubienia telefonu?
13

kwi

Jak postępować w przypadku zagubienia telefonu?

Zagubienie lub kradzież telefonu to coraz poważniejszy problem, przepada bowiem nie tylko używany przez nas sprzęt, ale i prywatne dane. Nie oznacza to jednak, że musimy się wówczas pogodzić z utratą naszej prywatności jako czymś, czego się nie da uniknąć.

Jednym z rozwiązań tego problemu są aplikacje z rodzaju kill switch. Ich zadanie polega na zdalnym uśmierceniu telefonu. Jeśli mamy do czynienia z taką opcją, nie musimy nawet tracić czasu na procedurę, która wiąże się ze zgłoszeniem kradzieży policji, błyskawiczna reakcja jest bowiem w stanie zniweczyć działania osób, które chciałyby wykorzystać naszą cyfrową tożsamość. Tego typu aplikacje mają i ten plus, że znajdują się w ofercie najważniejszych twórców systemów operacyjnych. W Androidzie znajduje się między innymi opcja, która umożliwia szybką lokalizację zagubionych urządzeń.

Korzystając z Menedżera Urządzeń Android możemy szybko zlokalizować wszystkie nasze telefony pod warunkiem, że mają one wbudowane właśnie ten system operacyjny w wersji 2.2 oraz każdej wyższej. Oczywiście, skuteczność aplikacji jest uzależniona od naszych wcześniejszych działań, niezbędna okazuje się więc wcześniejsza konfiguracja telefonu. Nie jest ona skomplikowana, a po jej wykonaniu możemy już zalogować się na stronie android.com/devicemanager na posiadane przez nas konto Google. Okazuje się przy tym, że wykonując ten krok nie ograniczamy się jedynie do określenia przybliżonej lokalizacji urządzenia. Możemy również połączyć się z nim, zablokować telefon albo usunąć z niego dane, na których w szczególny sposób nam zależy.

Również Apple to firma, która wprowadziła podobne udogodnienia. Nie można się temu jednak dziwić, mamy bowiem do czynienia z producentem telefonów, które cieszą się szczególnie dużą popularnością wśród złodziei. Tu zastosowanie znajduje iCloud umożliwiający zarówno zablokowanie urządzenia, jak i pozbycie się z niego danych. Możliwe jest nawet wysłanie wiadomości do znalazcy z sugestywnym apelem o zwrot zaginionego urządzenia. Z rozwiązaniem takim mamy też do czynieni w modelach z systemem operacyjnym firmy Microsoft.