Namierzanie telefonu komórkowego cz II
27

kwi

Namierzanie telefonu komórkowego cz II

Lokalizowanie telefonu komórkowego z użyciem GPS GPS to system nawigacji satelitarnej, który będzie dawał nam możliwość ustalenia współrzędnych geograficznych z urządzenia z dokładnością do kilku metrów.

System ten będzie się składał z trzech elementów:

segment kosmiczny – mamy 24 satelity, które są na orbicie Ziemskiej,

segment naziemny – stacje kontrolne oraz monitorujące na ziemi

segment użytkownika – odbiornik sygnału.

Obecnie coraz więcej telefonów komórkowych ma wbudowany specjalny odbiornik GPS, dlatego będzie można sobie wykorzystywać takie możliwości do ustalenia lokalizacji. Aparaty nie posiadające odbiornika GPS będzie można połączyć sobie z Bluetooth, co sprawi, że będziemy mieli połączenie z zewnętrznym odbiornikiem, który będzie w stanie zagwarantować nam odbiór współrzędnych geograficznych. Dopiero połączenie technologii satelitarnej oraz specjalnego oprogramowania sprawi, że będzie można zlokalizować sobie urządzenie. Zadaniem oprogramowania będzie pobieranie współrzędnych geograficznych z odbiornika. Następnie są wysyłane przez internet na specjalny serwer, gdzie będzie można dane odczytywać

Potrzebujemy więc:

- telefon, który będzie miał odbiornik GPS albo będzie mógł zostać podłączony do zewnętrznego odbiornika

- połączenie internetowe w telefonie poprzez GPRS lub WiFi – mamy aplikacje, które wysyłają dane na telefon 

- serwer, który będzie odbierał dane z telefonu

- witrynę lub też aplikację, która będzie przedstawiać aktualną pozycję telefonu w postaci współrzędnych na mapie.

Wadą takiej metody będzie to, że konieczna jest ingerencja w telefonie. W zamian za to otrzymywać będzie bardzo dokładną lokalizację telefonu wszędzie tam, gdzie będzie jakieś połączenie internetowe. Trzeba pamiętać, że możliwa będzie również utrata sygnału GPS, gdy telefon będzie się znajdował w budynku albo też w jakichś innych pomieszczeniach zamkniętych Prywatność Telefon i jego namierzenie bez wiedzy osoby, która będzie z niego korzystać sprawia, że tak naprawdę naruszona będzie prywatność. Jeśli chcemy wprowadzić w firmie jakąś obsługę związaną z lokalizacją trzeba pamiętać o prawach naszych pracowników i trzeba to zrobić w racjonalny sposób.